Skip to content

Mistrzowie bez tytułu. Zapowiedź naszej książki

Posted in Historia, and Recenzje

Prawie rok pracy i w końcu jest nasza pierwsza książka! To efekt reporterskiej roboty i wywiadów. Przygotowaliśmy opowieść o węgierskiej Złotej Jedenastce – jednej z najlepszych drużyn w historii piłki nożnej oraz futbolu w czasach terroru. Odsłaniamy również kulisy najdramatyczniejszego finału mistrzostw świata w historii z 1954 r.

Ferenc Puskás przechodzi do Realu Madryt. Sándor Kocsis i Zoltán Czibor zostają gwiazdami Barcelony, a o Józsefa Bozsika walczy AC Milan. W latach 50. węgierska Złota Jedenastka miała najlepszych piłkarzy na świecie. W 1956 roku Ci piłkarze musieli uciekać z kraju i na ponad 25 lat zostali wymazani z pamięci Węgrów.

W historii futbolu nie było bardziej stuprocentowego faworyta finału mistrzostw świata niż Węgry w 1954 roku i nie było bardziej dramatycznej w skutkach porażki niż ta Złotej Jedenastki w Bernie. Kulisy tego niesamowitego finału są niezwykle i do dziś wzbudzają wiele kontrowersji.

Historia Złotej Jedenastki to opowieść o czasach okrutnego terroru i kilkunastu piłkarzach, którzy zaczęli grać w fenomenalny sposób podbijając świat. To opowieść o wpływie polityki na sport i sportu na społeczeństwo oraz historię. To również odpowiedź na pytanie czy jeden przegrany mecz może wzniecić iskrę rewolucji?

 

 

W książce znajdziecie wywiady z uczestnikami tych niezwykłych i dramatycznych wydarzeń –  zawodnikami Złotej Jedenastki oraz byłymi trenerami, piłkarzami, a także dziennikarzami, którzy pomagają znaleźć odpowiedź na pytanie jak najlepsza drużyna na świecie mogła przegrać tylko 2 mecze w ciągu 4 lat, w tym ten najważniejszy – finał mistrzostw świata oraz wprowadzają nas w świat legendy i mitu Złotej Jedenastki, jakie panują obecnie na Węgrzech.

Książka jest zapisem rozmów o Złotej Jedenastce z takimi osobami jak: György Szöllősi, Áron Máthé, Jenő Buzánszky, Gyula Grosics, Lajos Faragó, Benedek Szabolcs, Péter Bozsik, Tadeusz Olszański, Hubert Kostka, Viktor Kassai, Krzysztof Varga.

Partnerami książki są: R-GOL, Prawda Futbolu, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz