Skip to content

Anankastyczna osobowość Nawałki

Posted in Osobliwe sportu przeżywanie

Ryzykować czy nie ryzykować? Grając w Football Managera lub PESa zaryzykuje każdy, w realu mamy więcej do stracenia i ryzykują tylko nieliczni. Zazwyczaj ci, którzy coś osiągnęli, do czegoś doszli, ale mam na myśli coś spektakularnego, co potem wyznacza drogę innym, najczęściej tym, którzy unikają ryzyka. Zawsze droga od przeciętności do wielkości opiera się na ryzyku. W życiu i w sporcie.

Na przedostatni mecz reprezentacji, ten z Danią wybrałem się z Norbertem i on, jak to ma w zwyczaju zaczepia nieznajomych ludzi w pociągu. Psychologowie na pewno mają na to swoją nazwę. Na 100 przypadków z Norbertem, którego teksty czytacie też na blogu, w 99 się nie zgadzamy. W tym 1 przypadku się zgodziliśmy, ale o tym później. Wracając do podróży na mecz, jak to w pociągu na trasie Kraków-Warszawa, nie zaznasz spokoju. Miał być pusty przedział i spokój, który mógłby zakłócić jedynie Norbert. Było gorzej. Okazało się, że pociąg jak i stadion był tego dnia wyprzedany, także absolutny komplet. I teraz pytanie, na kogo trafimy? Los przydzielił nam 3 psycholożki. Zapytacie jaki to ma związek z meczem? Z meczem żaden, ale z wynikiem już ogromny, a nawet z wynikami jakie ostatnio osiąga reprezentacja Adama Nawałki, lub wynikami jakich nie osiągnie.

To, że selekcjoner Adam Nawałka zbudował drużynę, nauczył ją wygrywać, przywrócił koszulce reprezentanta wartość i szacunek już na tym blogu ustaliliśmy. Pewnie w czasie, kiedy obejmował stanowisko najważniejszego trenera w kraju nikomu innemu by się to nie udało. Zrobił więcej niż wielu się spodziewało, chyba jedyną osobą, która wiedziała jak to się może skończyć był Zbigniew Boniek. Wykonał kawał dobrej roboty, ba przeszedł do historii, ponieważ ustanowił nowy selekcjonerski rekord wszech czasów pod względem kolejnych spotkań reprezentacji Polski o punkty bez porażki. Mowa o 11 meczach, tego nie dokonali ani Górski, ani Piechniczek.

Jest jednak coś co ogranicza tę reprezentację, może zatrzymać jej rozwój i zabrać jej sukcesy. Te duże, bo pokolenie Lewandowskiego ma ogromny potencjał. Brakuje mi u selekcjonera Nawałki podjęcia ryzyka. Wprowadzenia napastnika, za pomocnika jak nie idzie w Kazachstanie, spróbowania wygrania meczu z Portugalią, szybszych zmian. To nie tak, że brakuje mu odwagi, bo ją ma i to widać w wyborach personalnych, ale przed meczem. W trakcie meczu tego brakuje. Niewielu w pamiętnym meczu z Niemcami zagrałoby dwoma napastnikami i co więcej postawiłoby na Milika. Takie przykłady można mnożyć, ale te wszystkie decyzje były dokonywane przed pierwszym gwizdkiem. Brakuje mi tego w trakcie meczu, kiedy można dobić rywala, przypieczętować wynik, szarpnąć się na coś dużego, na pełną pulę.

Panie psycholożki z naszego przedziału nazwałyby go pewnie osobowością anankastyczną. Wiem, ciężko to przeczytać a co dopiero wymówić. To ktoś, kto unika ryzyka i w każdej sytuacji musi być zabezpieczony na sto różnych sposobów. To perfekcjonizm, pochłonięcie przez szczegóły i organizację. Można by powiedzieć, że ostatnie zdanie w stu procentach opisuje właśnie Adama Nawałkę i odbieramy to jako pozytywy, bo to są pożądane cechy. Problem tylko w jednym, jak mawia Juanma Lillo (mentor Pepa Guardioli): „nie ma nic bardziej ryzykownego niż niepodejmowanie ryzyka”. Portugalczycy w dogrywce finału Euro z Francją wprowadzili napastnika i wygrali. Kto na nich stawiał?

Nawałka to lider, to przywódca, dlatego poza psychologią sięgnijmy jeszcze do zarządzania. Bob Kaplan i Rob Kaiser napisali książkę o przywództwie, o znamiennym tytule „Uważaj na swoją siłę”, w której wyjaśniają, że zbytnie forsowanie swoich mocnych stron blokuje rozwój i sukces. Niewątpliwie siłą Nawałki jest perfekcjonizm, totalne planowanie i bycie przygotowanym na każdy scenariusz podczas meczu, ale jeżeli tę mocną stronę mówiąc kolokwialnie przegniemy to będzie ona działać jak hamulec i zamiast wygrać mecz zremisujemy go.

I tu się właśnie zgadzamy z Norbertem – w grze reprezentacji przydałoby się trochę ryzyka.

Be First to Comment

Dodaj komentarz