Skip to content

Zapomniana chwała

Posted in Historia

Historia piłki nożnej w Krakowie bogata jest w ważne wydarzenia, niesamowite mecze, rewelacyjne sukcesy i katastrofalne upadki. Można uznać bez cienia wątpliwości że Kraków (zaraz po Lwowie) jest matecznikiem polskiego futbolu. Tutaj powstały pierwsze polskie drużyny, narodził się pierwszy narodowy związek piłkarski (jeszcze w strukturach austriackiego Verbandu), tutaj miał swoją siedzibę Polski Związek Piłki Nożnej. Zdobywano mistrzostwa, spektakularnie spadano z Ligi, grano podczas okupacji niemieckiej, kluby przetrwały szalone reformy sportu w czasach stalinowskich i okres zmian ustrojowych na początku lat dziewięćdziesiątych.

Prawdziwą potęgą piłkarską Kraków był jednak w okresie międzywojennym. Nigdy poza sezonami 1933 i 1934 nie zdarzyło się aby w Ekstraklasie występowały cztery drużyny z jednego miasta. Nigdy później nie powtórzyły się czasy kiedy rozgrywano derby dzielnicy Podgórze na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Nigdy po roku 1931 tytuł mistrza Polski nie trafił do klubu podgórskiego.

„Zapomniana Chwała” to wystawa sięgająca do tych niezwykłych wydarzeń. Ukazuje chwile największej chwały Garbarni, Klubu Sportowego Podgórze i Korony.  Autorzy zgromadzili pamiątki klubowe i dziesiątki zdjęć które świadczą o wielkości podgórskiego futbolu. Dyplom za mistrzostwo Polski dla Garbarni, puchary za doskonałe wyniki ligowe dla KS Podgórze, legitymacje klubowe, oryginalne piłki i buty piłkarskie to tylko niewielka część zbiorów obecnych na wystawie. „Zapomniana Chwała” to skok czasowy w sportowe międzywojnie, próba uświadomienia kibicom że Kraków to nie tylko Wisła i Cracovia, wskrzeszenie wspaniałych drużyn i zawodników którzy tworzyli fenomen międzywojennej piłki nożnej w krakowskim Podgórzu.

Autor wystawy: Norbert Tkacz (www.blog358.pl), scenografia: Jakub Maciąg, kurator: Melania Tutak

Wystawa gościła w Domu Historii Podgórza w Krakowie.

One Comment

  1. Pod3301
    Pod3301

    Szkoda że przegapiłem tak interesującą wystawę. Ale film spoko.

    23 grudnia 2015
    |Reply

Dodaj komentarz